Karkonosze na wakacje - co warto zobaczyć i zwiedzić?
Polska to bardzo zróżnicowany punkt na mapie Europy pod względem topograficznym. Mamy tu morza, jeziora, rzeki, lasy i góry. Rejony najchętniej odwiedzane przez turystów kuszą pięknymi krajobrazami, bogatą historią i zabytkami oraz atrakcjami dla dużych i małych. Jednym z miejsc, do którego bez wątpienia warto się wybrać podczas tegorocznych wakacji są Karkonosze. Jakie atrakcje tam na nas czekają?
Szlaki i szczyty, na które możesz pójść z dziećmi
Wakacje w górach nie mogłyby się obejść bez górskich wycieczek i zdobywania szczytów. W Karkonoszach nie brakuje takich miejsc, w które można wybrać się całą rodziną.
Szlak na Śnieżkę
Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, znajdujący się na wysokości 1603 m n.p.m. Duża dostępność szlaków turystycznych i malownicza okolica sprawiają, że szczyt ten chętnie zdobywają początkujący piechurzy oraz rodziny z dziećmi.
Oto najlepsze trasy na Śnieżkę:
Szlak zielony lub żółty – mają swój początek w czeskim kurorcie „Pec pod Sniezkou”. Szlaki te nie są trudne i zapewniają wspaniałe widoki.
Szlak czerwony – znajduje się przy hotelu w Karpaczu o nazwie „Orlinek”. Jego przejście zajmuje około 3 godzin.
Szlak czarny – najtrudniejszy i najbardziej stromy. Jego przejście zajmie około 2,5 godziny. Zaczyna się przy kolejce na Małą Kopę.
Kolejka – rozwiązanie dla osób, które nie chcą pokonywać całego szlaku pieszo, na przykład dla rodzin z małymi dziećmi. Kolejka pozwala w kilka minut wjechać na Małą Kopę, skąd już w niecałą godzinę można dostać się na szczyt Śnieżki.
Szlak na Szrenicę
Szrenica to nieco niższy szczyt Karkonoszy, o wysokości 1362 m n. p. m. Jest bardzo popularna ze względu na szereg atrakcji wynikających z bliskości Szklarskiej Poręby. Aby dostać się na jej szczyt, warto skorzystać z kolejki linowej, która znajduje się w Szklarskiej Porębie. To dobre rozwiązanie dla niewprawionych turystów, którzy chcą napawać się widokami z góry oraz korzystać z atrakcji dostępnych na Szrenicy. Oczywiście na szczyt można udać się także pieszo. Dostępny jest tu szlak czerwony, również zaczynający się w Szklarskiej Porębie. Po drodze możemy podziwiać Wodospad Kamieńczyka lub odpocząć w schronisku na Hali Szrenickiej.
Trasa na schronisko „Odrodzenie” z Borowic
Schronisko „Odrodzenie” to jedna z najciekawszych atrakcji Karkonoszy i Sudetów. Gościniec jest przepięknie utrzymany, poza tym na uwagę zasługuje także jego sąsiedztwo. Otóż nieopodal znajduje się czeskie schronisko „Spindlerowa Bouda”, po drugiej stronie Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Trasa na schronisko „Odrodzenie” z Borowic jest doskonała na piesze wycieczki i górskie spacery z najmłodszymi. Ma ona jakieś 7 km i ciągnie się nieoznakowanymi drogami w malowniczej okolicy.
Zobacz ofertę: Summertime w Lake Hill Hotel
Ciekawe zabytki i unikalne formacje skalne
Oprócz wspaniałych górskich atrakcji, Karkonosze pełne są też ciekawych zabytków o bogatej historii oraz unikalnych formacji skalnych. Oto niektóre z miejsc wartych odwiedzenia podczas wakacji w górach.
Ruiny Zamku Księcia Henryka
Zamek Księcia Henryka znajduje się 506 m n. p. m, w Górach Łomnickich, naprzeciwko „Lake Hill Resort & Spa”. Zamek został wzniesiony w 1806 roku w średniowiecznym stylu. Miejsce to zachwyca piękną panoramą, którą można podziwiać z punktu widokowego na samym szczycie Gór Łomnickich.
Zamek Chojnik z Zachełmia
To ceniona atrakcja turystyczna z okolic Jeleniej Góry. W przeszłości Zamek Chojnik stanowił twierdzę nie do zdobycia, a to z powodu jego wyjątkowej lokalizacji. Został zbudowany niemalże na skraju 150-metrowego urwiska nazywanego Piekielną Doliną.
Śląskie Kamienie
To trzy skały kształtem przypominające wieże, znajdujące się na szczycie o tej samej nazwie, w środkowej części Karkonoszy. Wyjątkowe kształty zawdzięczają oddziaływaniu wody i wiatru. To unikalne miejsce jest chętnie odwiedzane i fotografowane przez turystów.
Waloński Kamień i Chybotek w Przesiece
Kamień Waloński to pamiątka po Walończykach – średniowiecznych poszukiwaczach skarbów. Na tym kamieniu pozostawili po sobie ślad w postaci znaku krzyża i dłoni. Niektórzy dopatrują się na nim wgłębienia przypominającego postać ludzką. Chybotek to blok skalny, którym można zakołysać przy niewielkim poruszeniu – stąd jego nazwa, gdyż się „chybocze”.